כללימתוך ההקדמה לספר עניין של מזל/אביה בנימין ואסתי לב. האיורים של דרור אדם

https://www.astrol.co.il/wp-content/uploads/2019/12/לוגו.jpg

מבוא – ובו יסופר מה זה בכלל אסטרולוגיה

יום ההולדת של כל אחד מאתנו הוא יום שמח, יום של חג ומתנות, אבל תאריך יום ההולדת שלנו מציין לא רק מתי גדלנו בשנה, אלא גם מצביע על האופי שלנו ואפילו במידה מסוימת על גורלנו. גם מי שלא מתמצא כלל במושגים כמו הורוסקופ, מרקורי ונסיגה, יודע לדקלם מגיל די צעיר "איזה מזל הוא". תאריך יום ההולדת משמש ככלי מרכזי להערכת האישיות ותכונות האופי הייחודיות של כל אדם, ארגון ואפילו מדינה. למה אנחנו מתנהגים כמו שאנחנו מתנהגים? למי אנחנו נמשכים ולמה? על שאלות אלה ורבות אחרות האסטרולוגיה עשויה לענות בצורה מדויקת להפליא.

איך זה שכוכב אחד מעז?

זה די מסובך לתפוס שלכוכבים הנמצאים במרחקים של מיליוני קילומטרים מכדור הארץ יש השפעה עלינו, בני האדם, ושהמזלות קובעים גורלות על פני כדור הארץ. גם לנו זה נראה בהתחלה לא הגיוני אבל הנושא עניין אותנו, ולכן התחלנו ללמוד אותו לעומק על מנת להבין כיצד זה ייתכן. גילינו, שהאסטרולוגיה היא תחום מורכב למדי, שקיים כבר אלפי שנים. היא לא מתרכזת רק במזלות, אלא עוסקת בקשר שבין כוכבי הלכת במערכת השמש לבין החיים על פני כדור הארץ. הרעיון הבסיסי העומד מאחורי תורה מרתקת זו הוא, שקיימת התאמה בין מערך הכוכבים במערכת השמש ברגע שנולדנו לבין תכונות האופי שלנו וההתנהלות שלנו בחיים.

האם ניתן להתייחס לאסטרולוגיה כאל ענף מדעי?

לצערנו, לימודי אסטרולוגיה אינם חלק מהמערכת האקדמית בישראל. אמנם יש לציין, שתחום הידע הפופולארי הזה, המפורסם בקביעות בכלי התקשורת, מביא עימו גם שרלטנים וגם הנחות שגויות לגבי מהותה של האסטרולוגיה. אלה מובילים לתדמית שטחית ובלתי מעמיקה של הנושא. למעשה, האסטרולוגיה מבוססת על חוקים ועל נתונים אסטרונומיים מאוד מדויקים, וזה מה שמקרב אותה אל המדעים המדויקים. עם זאת, כמו בפסיכולוגיה ובסוציולוגיה, כשעוסקים בבני אדם, אי אפשר לחזות בדייקנות מדעית כיצד ינהגו, וזו נקודת דמיון בין האבחון האסטרולוגי למדעי ההתנהגות. כסיכום ביניים יש לומר,שככל שיותר אנשים יידעו מה זאת באמת אסטרולוגיה ואיך היא פועלת, הדבר יסייע לקרב את היום שבו היא תוכר כתחום מדעי לגיטימי.

האם יש דרכים נוספות להסביר את האסטרולוגיה?

יש הטוענים, שלכוכבים כוח בלתי מוסבר, וכך הם מכתיבים את גורלו של האדם. ואכן, כשמשהו בחיינו משתבש, אנחנו מיד מחפשים הסבר מיסטי.

יש גישה הרואה באסטרולוגיה שפת סמלים אוניברסאליים. על פי גישה זו, כל מזל וכל כוכב במפת הלידה מסמלים אנרגיה מסוימת. עם זאת, בידינו היכולת להחליט האם לבטא את אותה אנרגיה בדרך חיובית או שלילית. לפי גישה זו הכוכבים מסמלים צרכים פסיכולוגיים, והמזלות מתארים אופני ביטוי שונים לאותם צרכים.

גישה הוליסטית הטוענת, שהיקום הוא מערכת אחת המכילה בתוכה מערכות קטנות זהות. או כמו שקרארל יונג נהג לומר: ""As above, So below לפי גישה זו, יש התאמה בין העולם החיצוני כלומר היקום, ובין העולם הפנימי שלנו.

גישה נוספת טוענת, כי מאחר שהטבע מורכב ממחזורים, ואנו, בני האדם, מהווים חלק מהטבע, הרי גם בחיינו פועלים מחזורים אותם אנו בוחנים על פי תנועת הכוכבים. במלים אחרות: מחזורי הכוכבים מהווים כלי מדידה או מעין שעון קוסמי המודד מחזורי אירועים בחיי האדם.

קיימת עוד גישה המסבירה את האסטרולוגיה באמצעות קרינות ושדות אנרגיה מגנטיים, אך היא אינה תקפה על פי קריטריונים מדעיים. הפיזיקאים ישללו גישה זו מכל וכל.  לאיזו גישה אתם מתחברים?

מהו מזל השמש?

מזל השמש = המזל שלנו. זהו המונח האסטרולוגי המקצועי המתאר כל אחד מ 12- המזלות.

למה האסטרולוגיה איננה "שטויות"?

התשובה היא, שאם האסטרולוגיה הייתה באמת שטויות, לא היו נוהים אחריה פילוסופים, מדענים והוגי דעות במשך מאות שנים. יונג, קופרניקוס, קפלר, ניוטון ואחרים לא הפסיקו לחפש תשובות דווקא באמצעות האסטרולוגיה. האסטרולוגיה הייתה מושרשת גם בחיי העם היהודי, וכל המתקבל לסנהדרין היה חייב להיות בעל ידע בכוכבים ובמזלות. תורת הכוכבים והמזלות הייתה מקובלת על גדולי התורה, והאמונה הרווחת הייתה, שכוח עליון עומד מאחורי חוקיות היקום, כאשר לכוכבים עצמם, כמובן, אין כוחות אלוהיים.

איך יכולים גושי אבן כה רחוקים להשפיע עלינו?

גם אם לימדו אותנו להסביר כל דבר באופן מדעי והגיוני, לא תמיד הדבר אפשרי, ולא כל מה שאינו מוחשי אינו קיים. מי מאיתנו לא סקרן לפעמים לראות מה נמצא בביתו של חבר חדש שלא ממהר להזמין אותנו להיכנס פנימה? אמנם אנחנו לא יכולים לדעת מה מסתתר שם אבל ודאי, שאין זה אומר שאין שם כלום, ולו רק משום שאין לנו כלים לראות מעבר לקיר אטום.  גם תורת האסטרולוגיה נראית לפעמים כמו נעלם אחד גדול, אבל אין זה אומר שאין שם כלום רק מכיוון שאנחנו לא רואים את הדברים בבירור. מי מאיתנו לא היה רוצה לדעת אחת ולתמיד כיצד נוצר האדם? כולנו יודעים שלהיווצרות האדם יש תיאוריות שונות, כשהבולטות בהן – שהאדם נברא בצלם אלוהים, כלומר אלוהים ברא את האדם ביום השישי להיווצרות העולם, או תיאוריית האבולוציה שמדברת על התפתחות האורגניזם במשך מיליוני שנים, עד הקוף, שהאדם הוא הגרסה המשודרגת שלו. כך או כך, אין לאף אחד ספק – האדם קיים ומשוכפל במיליונים. כדי להבין טוב יותר איך "הדבר הזה" עובד, לומדים על הפיזיולוגיה שלו וכיצד לרפא את גופו, על הצרכים הפסיכולוגיים שלו, על דפוסי ההתנהגות שלו ועוד ועוד. אז גם אם האסטרולוגיה נראית לעיתים תלושה וקשה להסביר כיצד התפתחה, לא ניתן להתווכח עם העובדה שהיא עובדת! הדרך הטובה ביותר להתייחס אליה היא באמצעות בדיקה מתמדת. במילים אחרות – לבדוק ולהיווכח האם האבחון האסטרולוגי יכול לגלות לגבינו דברים רק מפני שנולדנו בתאריך מסוים. נראה שלמדענים של היום חסרים הכלים להוכיח את תקפותה של תורת האסטרולוגיה אבל כולנו יודעים שבתקופות קדומות חשבו שכדור הארץ שטוח, ושכדור הארץ ניצב במרכז היקום, כי הכלים המדעיים הקיימים היום לא היו קיימים אז. לא נתפלא שיגיע היום – גם אם לא בדור שלנו – ותיפתר התעלומה שתסביר איך זה יתכן שהאסטרולוגיה עובדת.

מה זה הורוסקופ? או מה משמעותו של השרטוט העגול הזה עם הקווים?

 

ההורוסקופ הוא מפת הלידה האסטרולוגית של האדם. הוא נראה כמו מפה עגולה שחוצים אותה הרבה קווים ישרים. בעצם, זהו ציור של גלגל המזלות שעליו הלבישו תרשים של כוכבים במערכת השמש, כפי שהשתקפו בשמיים ברגע לידתו של האדם. במילים אחרות, מפת הלידה מציגה את השמש, הירח וכוכבי הלכת, כפי שנראו ברגע שנולדנו מהמקום בו נולדנו. התרשים הייחודי של כל אחד מאיתנו ואשר לא יחזור על עצמו משך מיליוני שנים, מחזק את מה שאימא שלכם טענה מאז ומעולם – שהילד שלה הוא יחיד ומיוחד ואין כמוהו בכל העולם כולו. הדבר קורה משום שביקום מתרחשת תנועה מתמדת, ורק ברגע מסוים נראים השמיים כפי שהם נראים. רגע לאחר מכן הם כבר נראים אחרת. למרות הפופולאריות הרבה לה זוכים מדורי האסטרולוגיה באשר הם (תודו – כנראה גם אתם קוראים אותם לפחות פעם בשבוע) לא ניתן להתייחס אליהם ברצינות רבה מדי, משום שבלי לקחת בחשבון את  התאריך, השעה ומקום הלידה – זה לא ממש זה. נכון שיש בהם מידע באשר למה שקורה לבני מזל מסוים באותו הזמן, אבל מזל השמש הינו נתון בודד, ולמרות חשיבותו הרבה הוא מהווה רק חלק קטן מהמפה כולה.אין ספק שתחזית הכללית הניתנת למזל מסוים לא יכולה להתאים ל- 1/12 מאוכלוסיית העולם.

מה זה אופק? או במילים אחרות: מה אנחנו מציגים בחלון הראווה שלנו?

האופק הוא כמו כרטיס הביקור שלנו, חלון הראווה שלנו. האופק לא בהכרח מתאר את ה"אני האמיתי" שלנו, אלא איך נוח לנו להציג את עצמנו בפני אחרים. זה הרושם הראשוני שאנו מותירים על הסביבה. חשוב להבין, האופק נקבע על פי שעת הלידה. מאחר שהאופק מתחלף כל שעתיים בערך ויש לו גוון אישי מאוד, רצוי לדעת מהי שעת הלידה המדויקת. אסטרולוג מתייחס לכך באבחון אישי וגם בתחזית לעתיד. מזל השמש של כל אחד הוא מונח האסטרולוגי המקצועי המתאר כל אחד מ 12- המזלות המוכרים, ובו משתקפים הצרכים פסיכולוגיים, האנרגיה הבסיסית, הטמפרמנט והגישה לחיים של בני המזל. עקשנות, בזבזנות, חוסר ביטחון או צורך עז בתשומת לב – כל אלה ועוד רבות אחרות הן תכונות שמוסברות על ידי תאריך, שעה ומקום הלידה שלכם. פענוח של מפת הלידה יכול להסביר חלקים רבים באישיותו של אדם: לאתר דפוסי התנהגות, לאבחן נטיות, כישורים וכישרונות. לאסטרולוגיה יש הסבר קצת יותר משמעותי מאשר צירוף מקרים. בהורוסקופ של כל אחד מאתנו יש גורמים המחזקים או הסותרים את תכונות מזל השמש. כאמור, מזל האופק יכול להיות אחד מהם. לפעמים, החלטה שקיבלתם לא התאימה לייעוד שלכם והייתה בניגוד גמור למה שאתם באמת צריכים לעשות, ולכן לא קידמה אתכם. לפעמים העיתוי היה "לא משהו" ולפעמים האנשים שנכנסו לחייכם הם ממש לא בשבילכם.

האם נולדנו במזל טוב?

יש החושבים שדווקא המזל שלהם הוא "מזל נאחס", בעוד אחרים מאוד גאים במזל שלהם. מי שמבין באסטרולוגיה יודע שאין להתייחס למזלות בצורה ערכית של "טוב" או "רע". יש מזלות שנחשבים יותר "קוליים" ושווים ויש מזלות שנחשבים יותר בעייתיים וקשים. נכון שההתמודדות עם עומסי החיים נוחה לנו יותר כשאנו משתייכים למזלות מסוימים אבל לא משום שהם מזלות יותר "טובים" (הרי לכל מזל תכונות והתנהגויות חיוביות או שליליות) אלא משום שאנחנו בוחרים איך לבטא את אנרגיית הכוכבים והמזלות שבמפת הלידה שלנו, ואל לנו להאשים את הכוכבים במה שקורה לנו בחיים. כשבני המזלות השונים לא נותנים ביטוי לצרכים הנובעים מהשתייכותם למזל, הם מתוסכלים ואז הם מבטאים דווקא את התכונות הכי בעייתיות של המזל שלהם.אלו שחייהם מתנהלים באופן שמתאים לצרכים הבסיסיים של המזל, מבטאים את התכונות החיוביות של המזל שלהם.

לאלה מכם המחפשים תשובות מוחלטות בשמיים, זה המקום לומר: הכוכבים לא אשמים, הם לא קובעים ולא גורמים לאירועים להתרחש. הם רק מצביעים על צרכים שיש לנו בזמן מסוים, על אנרגיה מסוימת שנכנסת לנו לחיים ומלווה אותנו פתאום. חשוב לציין: לנו אין ספק – אנחנו נהיה אלה שנקבע כיצד האנרגיה הזו תתבטא בסופו של דבר בחיינו, בבחינת – "הכול צפוי והרשות נתונה". האסטרולוגיה יכולה להוסיף מידע שנסתר מהעין על מה שקורה מסביב, ולעזור לבחור יותר נכון ובזמן הכי מתאים. חשוב לציין שכדי להיעזר באסטרולוגיה באופן המיטבי צריך לפנות לאסטרולוג מקצועי, כמו שיש לעשות בכל תחום בחיים.

בואו נעזוב לרגע את ההורוסקופים להמונים ונתייחס לתחזית ולייעוץ שניתנים אך ורק על סמך פרטים אישיים ועל ידי אסטרולוגים מקצועיים, אלה שרכשו את הידע העצום והרב שבבסיס התורה העשירה והעתיקה הזאת. למרות שיש רבים שחושבים אחרת, נתחיל במה האסטרולוגים ממש לא: הם לא מגידי עתידות, הם לא בעלי שום חוש נבואי או שישי או שביעי, ולא יכולים לנבא בדיוק מתי ייפול עליכם המיליון הראשון או מתי יגיע בדהרה האביר על הסוס הלבן. ממש לא, ולמען האמת הם גם לא מתיימרים להיות כאלה.

צור קשר

דרכים נוספות

שיתוף ברשתות החברתיות

© 2019 אביה בינימין – המרכז לאסטרולוגיה יישומית, כל הזכויות שמורות. אין להעתיק, לשכפל או להשתמש בטקסטים ובתכנים המופיעים באתר זה בכל דרך שהיא, לרבות בחלקים ופסקאות בודדות מהטקסטים המופיעים באתר, ללא הסכמת המרכז לאסטרולוגיה יישומית מראש ובכתב. כל העובר על איסור זה צפוי לתביעה משפטית בגין הפרה של זכויות יוצרים.
נבנה ע"י HOSTCENTER בניית אתרים | אחסון אתרים